NÍŽE UVEDENÉ USNESENÍ JE NA STRÁNKÁCH UMÍSTĚNO NA ZÁKLADĚ PŘÍKAZU SOUDU
V TOMTO USNESENÍ UVEDENÉM POD Č. IV.


č. j. 68 Cm 23/2022-165

Usnesení

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl JUDr. Andreou Esterkovou jako samosoudcem v právní věci

navrhovatele:
Bc. Daniel Šimandl, narozený dne 5. 7. 1968
bytem Františka Malíka 994/6, 434 01 Most
zastoupený advokátem Mgr. Janem Pořízkem
sídlem Kováků 554/24, 150 00 Praha 5

za účasti:
Stavební bytové družstvo Krušnohor, IČO: 00043257
sídlem Čsl. Armády 1766/84, 434 01 Most

o určení neplatnosti shromáždění delegátů, o návrhu na nařízení předběžného opatření takto:

  1. Stavební bytové družstvo Krušnohor, IČO: 00043257, se sídlem Čsl. Armády 1766/84, 434 01 Most, je povinno zdržet se používání stanov schválených usnesením shromáždění delegátů ze dne 30. prosince 2021.
  2. Stavební bytové družstvo Krušnohor, IČO: 00043257, se sídlem Čsl. Armády 1766/84, 434 01 Most, je povinno odstranit stanovy schválené usnesením shromáždění delegátů ze dne 30. prosince 2021 z internetových stránek www.sbdkrusnohor.cz.
  3. Stavební bytové družstvo Krušnohor, IČO: 00043257, se sídlem Čsl. Armády 1766/84, 434 01 Most, je povinno zdržet se šíření informací, že stanovy schválené usnesením shromáždění delegátů ze dne 30. prosince 2021 byly schváleny, byly přijaty, jsou platné nebo jsou účinné.
  4. Stavební bytové družstvo Krušnohor, IČO: 00043257, se ídlem Čsl. Armády 1766/84, 434 01 Most, je povinno umístit toto usnesení na úvodní stranu internetových stránek www.sbdkrusnohor.cz.

Odůvodnění:

  1. Navrhovatel, coby člen družstva Stavební bytové družstvo Krušnohor (dále jen družstvo) se návrhem doručeným podepsanému soudu dne 16. 2. 2022 domáhal vyslovení neplatnosti usnesení shromáždění delegátů družstva konaného dne 30. 12. 2021. Svůj návrh odůvodnil tím, že shromáždění nebylo řádně svoláno, dle navrhovatele bylo svoláno v naprostém utajení. Z důvodu svého zájmu o práci v představenstvu oznámil dne 27. 12. 2021 svou kandidaturu do představenstva prostřednictvím datové schránky, na shromáždění však pozván nebyl. Družstvo tak porušilo právo navrhovatele – právo být volen. Zároveň navrhovatel poukázal na skutečnost, že na shromáždění bylo pozváno málo delegátů a dle jeho názoru tak bylo neusnášeníschopné.
  2. Následným podáním doručeným soudu dne 28. 2. 2022 navrhovatel navrhl vydání předběžného opatření popsaného ve výrokové části tohoto usnesení. Navrhovatel uvedl, resp. doplnil svá tvrzení uvedená v návrhu ve věci samé o tvrzení, že jedním z usnesení přijatých na shromáždění dne 30. 12. 2021 měly být schváleny zcela nové stanovy družstva, které navrhovatel označuje za nicotné s tím, že tyto stanovy navíc k 28. 2. 2022 pozbyly právní účinky. Zakladatelským právním jednáním družstva proto jsou a nikdy jím nepřestaly být předchozí stanovy z roku 2018. Navrhovatel uvedl, že v místnosti, kde se konalo shromáždění, nebyl přítomen notář, který by usnesení shormáždění delegátů o návrhu (nicotných) stanov osvědčil. Dne 28. 2. 2022 uplynulo 60 dnů od hlasování shromáždění delegátů o přijetí stanov. Protože do uvedeného dne nebyl a nemohl být sepsán notářský zápis osvědčující toto usnesení, stanovy pozbyly 28. 2. 2022 ve smyslu § 45 odst. 3 zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních společnostech a družstvech (dále jen ZOK) právních účinků. Navrhovatel dále uvedl, že dne 3. 3. 2022 by se mělo konat další jednání shromáždění delegátů. To má na programu přijetí volebního řádu pro volby členů představenstva a kontrolní komise a volebního řádu pro volby delegátů shromáždění delegátů, ten však odporuje účinným stanovám z roku 2018 především účelovým vytvořením volebních obvodů. Ve dnech 4. 3. 2022 - 3. 5. 2022 by se pak měl konat volby delegátů družstva. Pokud však bude družstvo používat (nicotné) stanovy, ať při konání voleb delegátů, nebo i v jiných případech, hrozí mu i jeho členům jasná újma.
  3. Podle § 102 odst. 1 o.s.ř. je-li třeba po zahájení řízení zatímně upravit poměry účastníků nebo je-li po zahájení řízení obava, že by výkon rozhodnutí v řízení posléze vydaného mohl být ohrožen, může soud nařídit předběžné opatření.
  4. Jistota 10 000 Kč (postačující k zajištění náhrady možné újmy) byla v den podání návrhu u podepsaného soudu složena, takže důvod pro odmítnutí návrhu podle § 75b odst. 2 o.s.ř. nebyl dán.
  5. Podle § 76 odst. 1 o.s.ř. předběžným opatřením může být účastníku uloženo zejména, aby nenakládal s určitými věcmi nebo právy (písm. d)) či aby něco vykonal, něčeho se zdržel nebo něco snášel (písm. e)).
  6. Není-li návrh odmítnut z důvodu uvedeného v ustanovení § 75a nebo § 75b odst. 2 o.s.ř., předseda senátu nařídí usnesením předběžné opatření, jestliže bude prokázáno, že je třeba, aby byly zatímně upraveny poměry účastníků, nebo že je tu obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen, a jestliže budou alespoň osvědčeny skutečnosti, které jsou rozhodující pro uložení povinnosti předběžným opatřením (§ 75c odst. 1 o.s.ř.).
  7. Předběžné opatření je procesním prostředkem pro mimořádný zásah do práv a postavení účastníka. Před jeho případným nařízením musí být proto alespoň osvědčeny potřebné skutkové okolnosti, především tedy existence práva na straně žalobkyně nebo právního vztahu mezi účastníky řízení, naléhavost potřeby k zatímní úpravě. Přitom v rámci řízení o vydání předběžného opatření nelze posuzovat právní základ věci a předjímat rozhodnutí ve věci samé a tedy učinit závěr o hmotných právech a povinnostech účastníků.
  8. V daném případě podal navrhovatel návrh na nařízení předběžného opatření, neboť má za to, že je třeba zatímně upravit poměry mezi účastníky s tím, že je nutné zabránit aplikaci (nicotných) stanov ohrožujících jak práva navrhovatele, tak dalších členů družstva i družstva samotného s důrazem na skutečnost, že ve dnech 4. 3. 2022 - 3. 5. 2022 se mají konat volby delegátů družstva. Pokud by pak při těchto nebo i v jiných případech družstvo užívalo (nicotné) stanovy, hrozí družstvu i jeho členům jasná újma.
  9. Podepsaný soud dospěl k závěru, že je v daném případě s ohledem na znění navrhovaného předběžného opatření, jehož důsledky by se vztahovaly na značné množství osob (členů družstva) i chod družstva samotného, potřebné seznámit družstvo s navrhovaným předběžným opatřením. O uvedeném soud vyrozuměl navrhovatele a zároveň vyzval družstvo, aby se ve stanovené lhůtě k tomuto návrhu vyjádřilo a předložilo soudu notářský zápis osvědčující průběh napadeného shromáždění. Odkázal přitom na rozhodnutí Ústavního soudu, konkrétně nález Pl. ÚS16/09, který v bodu 23 uvedl, že "má-li být předběžným opatřením uložena povinnost, musí mít účastníci řízení možnost ve srovnatelném rozsahu uplatnit před soudem svá tvrzení i námitky ve vztahu k předmětnému návrhu, které se relevantním způsobem promítnou do úvahy soudu ve vztahu k posouzení důvodnosti návrhu." Podepsaný soud pak dále v uvedeném směru odkazuje i na rozhodnutí Ústavního soud z 1. 9. 2016, II. ÚS 1847/16 a zde uvedenou tezi, že: „ Jakkoliv je však dokazování při posuzování nezbytnosti nařízení předběžného opatření omezené, nic to nemění na skutečnosti, že je právem žalovaného vyplývajícím z čl. 38 odst. 2 Listiny, aby se vyjádřil ke skutečnostem uváděným druhou stranou, čemuž odpovídá i povinnost soudů poskytnout žalovanému prostor k přednesení jeho námitek a argumentů. Právo vyjádřit se k prováděným důkazům dle čl. 38 odst. 2 Listiny totiž negarantuje pouze možnost představení svého stanoviska k provedeným důkazům, ale obecně ke všem skutečnostem, tvrzením a úvahám, které jsou předneseny soudu. Takto jde o esenciální právo na slyšení argumentů každé strany a o zajištění příležitosti ovlivnit svými argumenty úvahu soudu, a to též u dílčích částí soudního řízení (k tomu srov. např. H. Baňouch in E. Wagnerová a kol. Listina základních práv a svobod: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2012, s. 797).“
  10. Družstvo na výzvu soudu ve stanovené lhůtě nereagovalo.
  11. Soud má za to, že potřeba zatímní úpravy poměrů účastníků byla v daném případě prokázána. Z (prostého) zápisu ze Shromáždění delegátů družstva konaného dne 30. 12. 2021 se podává, že na tomto byly mimo jiné schváleny „Navržené úpravy stanov družstva 2021 s platností od 30. 12. 2021“. Tyto schválené stanovy mimo jiné mění podstatným způsobem úpravu obvodů pro volbu delegátů či úpravu povahy „nebydlících“ členů družstva. Navrhovatel tedy osvědčil konání shromáždění, schválení (mimo jiné) usnesení o přijetí uvedených (upravených) stanov, dále bylo osvědčeno, že tak bylo učiněno v nepřítomnosti notáře. Navrhovatel také osvědčil plánované konání následného shromáždění delegátů dne 3. 3. 2022 a následné konání nových voleb delegátů dle napadených stanov. Předloženými listinami je tak osvědčeno, že družstvo jedná a činí právní úkony na podkladě stanov, které nebyly přijaty v souladu s právní úpravou (§ 659 ost. 2 písm. a) zákona č. 90/2012 o obchodních společnostech a družstvech). Potřeba zatímní úpravy poměrů je tak prokázána a je na místě, neboť byl osvědčen navrhovatelem tvrzený postup družstva a nepříznivý stav z něj vyplývající.
  12. Soud tedy na základě uvedených důvodů dospěl k závěru, že byly osvědčeny skutečnosti rozhodné pro nařízení navrhovaného předběžného opatření.

Poučení:
Proti tomuto usnesení lze podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze prostřednictvím soudu podepsaného do 15 dnů od jeho doručení.

Ústí nad Labem 11. března 2022

JUDr. Andrea Esterková v. r. soudkyně

Zpět

Některé bydlící v bloku 98 trápí už půl roku problém s dodávkami teplé vody

Zpět na seznam článků

Nemít doma teplou vodu je docela nepříjemné. Hodně o tom vědí nejen bydlící, ale také všichni zodpovědní, kteří se řešením problému zabývají. Ačkoliv se situace zčásti zlepšila, není stále ideální a v myslích mnohých – bydlících i zodpovědných – se problémy kolem teplé vody v bloku 98 stávají noční můrou.

V domě je celkem 76 bytových jednotek. Objekt je součástí mostecké sociálně deprivované lokality Stovky. Již tento stručný popis může naznačovat, kdo za nečekaně vzniklým problémem může stát, kdo je jeho viníkem.

JAK TO TEDY JE?

Ale pojďme se nejdříve seznámit – objektivně – s konkrétními informacemi. Poskytl nám je energetik Stavebního bytového družstva Krušnohor Ing. Valerij Korol.

55 STUPŇŮ

Vzniklý problém řešilo SBD Krušnohor se Severočeskou teplárenskou (dodavatel teplé vody). Ta opakovaným měřením na patě domu zjistila, že teplota dodávané vody (55 stupňů Celsia), stejně jako její tlak, jsou v pořádku. Problém tedy není na straně komořanské společnosti.

ZDROJ POTÍŽÍ

Z tohoto zjištění tedy vyplývá závěr, že zdroj potíží musí být uvnitř domu. Proto firma, která zajišťuje pro SBD Krušnohor v bloku smluvní údržbu, provedla odvzdušňovací zkoušky systému, proplachování rozvodů vody a její zaměstnanci uskutečnili i osobní návštěvy v bytech. Zjistili, že v šesti z nich vodovodní baterie přepouštěly studenou vodu do teplé, která se tím pádem ochlazovala. V několika případech bylo nevhodné napojení automatických praček na pákové baterie, čímž docházelo k přetlačování studené vody do rozvodů teplé a tedy k její nekvalitní dodávce v okolních bytech. Byly zjištěny i zásahy do vodoměrů.

ŠETŘENÍ SPOTŘEBY?

Spousta bytů (možná až polovina) byla ale nedostupná. Jejich majitelé či nájemníci, kteří jsou zde ubytováni, neotevřeli nebo nebyli přítomni. „Vzhledem k tomu, že v domě bydlí v dost velkém zastoupení sociálně slabí a nepřizpůsobiví, vzniklo podezření, že přepouštění vody může být úmyslné a nízkopříjmoví obyvatelé tak mohou šetřit na nákladech za teplou vodu, protože ji spotřebovávají méně. V dostupných bytech byl proto problém řešen instalací zpětných klapek a výměnou vodoměrů,“ zdůraznil Valerij Korol, jenž zároveň předpokládal, že ke konci roku 2022 potíže s teplou vodou budou vyřešeny.

NEDOSTUPNOST BYTŮ

SBD Krušnohor coby správce domu opakovaně a důrazně vyzval majitele a nájemníky ke zpřístupnění bytů. Bydlící byli o potížích s teplou vodou písemně informováni ve vývěskách přímo ve svém domě. Bylo jasné, že základní podmínkou úspěchu prováděných opatření je dosažení dostupnosti všech bytů. V objektu působí domovní výbor SVJ 636, který tak mohl předpokládat, že stížnosti od bydlících již konečně ustanou.

MÉNĚ, ALE PŘESTO

Podle aktuálního zjištění Mosteckého deníku, který se o situaci v bloku 98 rovněž zajímal stejně jako zpravodaj Krušnohor, stížností opravdu ubylo. Jsou ale bydlící, kteří se teplé vody doposud nedočkali.

Údržbář bloku 98 Josef Fiala (jehož čtenáři Krušnohoru dobře znají z předchozích let jako velice aktivního předsedu domovního výboru, který inicioval sepsání petice adresované vedení statutárního města ke zlepšení situace ve Stovkách) připustil, že kontaktovat některé vlastníky bytů je složité, protože mnozí v domě nebydlí a někteří žijí v cizině.

Podle údržbáře se potíže s teplou vodou hlavně týkají koncového vchodu. Josef Fiala bydlí v jiném a výpadky v dodávkách teplé vody také zažil. Dva měsíce mu už ale teplá opět teče bez obtíží.

„Pokud stížnosti neustanou, Josef Fiala požádá o intervenci zastupitelstvo, protože rostoucí nespokojenost starousedlíků by mohla zhoršit občanské soužití v lokalitě,“ uvedl Mostecký deník. Problémem se již zabýval Výbor pro mapování a eliminaci sociálně negativních jevů Magistrátu města Mostu a bude to zřejmě i nové téma pro další schůzi energetické komise. Členem těchto dvou městských orgánů je právě Josef Fiala, zastupitel zvolený za SPD.

SAMÁ PATÁLIE

Mostecký deník také připomněl, že blok 98 je „dlouhodobě samá patálie“. Například v roce 2007 v něm unikal plyn, protože neznámý pachatel ukradl z otevřené skříně součást plynového potrubí. Přivolaní hasiči naštěstí včas uzavřeli hlavní ventil. Bez plynu se tehdy ocitlo dvanáct domácností.

Text a foto: Petr PROKEŠ